Talk with your feet. Play with your heart.
Dopo uno sport energico divertitevi !
Mirdamad GYM Club
باشگاه ورزشی میرداماد مفتخر است با نزدیک به بیست سال حضور فعال در عرصه های ورزشی و به پشتوانه سالها تجربه و با تلاش بی وقفه به ارائه خدمات به صورت کاملا " حرفه ای در رشته های بادی بیلدینگ، فیتنس و بادی کلاسیک بپردازد .
What are you waiting for?
تاریخ : 1393/08/01 19:16:01شماره : [ID] تعداد بازدید : 7106

توصیه های تمرینی برای رفع قرینه نبودن عضله های بدن
توصیه های تمرینی برای رفع قرینه نبودن عضله های بدن

اکبر خزایی مربی و داور IFBB و تکنسین بین المللی انجمن پیکرسنجی ISAK استرالیا
برگرفته از: هفته نامه البرز (شماره  1110)


گاهی اوقات مشاهده می شود که بدنسازانی به مربی خود مراجعه می کنند و از عدم قرینه بودن عضلات خود سوال میکنند. در این مقاله سعی بر این داریم تا توضیحاتی جهت عدم قرینه بودن عضلات و توصیه های تمرینی برای قرینه شدن آن را برای شما تشریح نماییم.

در وحله اول بایستی عرض نماییم که نه تنها عضلات چپ و راست بدن هیچ انسانی روی کره زمین قرینه نمی باشد بلکه چشم، گوش، دندان ها و انگشتان چپ و راست بدن هیچ انسانی نیز با هم قرینه نمی باشد.
اگر به عکس و فیلم های حرفه ای های دنیا توجه نمایید ساختار عضلات چپ و راست بدن آن ها با هم تفاوت دارد اما گاهی اوقات در بعضی افراد مشاهده می شود که این عدم قرینه بودن خیلی چشمگیر است. این افراد باید نکاتی را که در زیر تشریح می نماییم با دقت دنبال کنند تا مشکلشان برطرف شود.

علت عدم قرینگی می تواند ژنتیکی یا به دلیل انجام تمرینات غلط و... باشد. گفتنی است که عدم قرینه بودن عضله ها از دید داوران نیز منجر به کسب امتیاز منفی است. ورزشکارانی که دچار این مسئله هستند بایستی سعی نمایند تا بدن خود را به حالت نرمال برسانند. البته همان طور که به آن اشاره شد هیچ گاه هیچ ورزشکاری نمی تواند چپ و راست بدن خود را کاملا قرینه نمایند.

توصیه های تمرینی
·        استفاده از هالتر در تمرینات
سعی نمایید در طول تمرینات خصوصا قسمت هایی که دچار عدم قرینه هستند -مثلا در عضلات جلوبازو، (معمولا جلوبازوی راست حجیم تر از جلوبازوی چپ می باشد.) از هالتر استفاده نمایید. زیرا قسمت ضعیف عضله جلوبازو به طور اتوماتیک وزن بیشتری را تحمل می نماید و این تحمل بیشتر باعث می شود تارچه های عضلانی قسمت ضعیف بزرگتر شود و در طولانی مدت باعث قرینه شدن عضلات می شود.

·         استفاده از سیستم پیش خستگی یا پس خستگی در قسمت ضعیف تر
سیستم پیش خستگی به این صورت است که مثلا اگر در عضلات سینه دچار این مشکل هستید در ابتدا فقط روی قسمت ضعیف با دمبل تک دست به تعداد 2 ست 15 الی 20 تکرار، حرکت پرس سینه دمبل را انجام دهید و سپس تمرینات اصلی سینه را شروع نمایید یا این که به صورت پس خستگی در ابتدا تمرینات اصلی سینه را انجام دهید و پس از اتمام تمرینات اصلی 2 ست 15 الی 20 تکرار قسمت ضعیف عضلات سینه را با دمبل تک دست تحت فشار قرار دهید.

·         استفاده از سیستم دراپ ست در انتهای تمرینات اصلی فقط روی قسمت ضعیف
در این سیستم ابتدا تمرینات اصلی خود را انجام می دهید و سپس در انتهای آخرین حرکت (مثال برای عضلات پا: اگر عضله چهارسر ران پای راست شما ضعیف تر باشد) بدون این که استراحت نمایید پس از سبک کردن تناژ وزنه با پای راست حرکت جلو پا ماشین تک را چند تکرار انجام دهید. تکرار شما در حدی باشد که عضله پای ضعیف شما به مرز ناتوانی برسد و در این زمان مقداری دیگر از تناژ وزنه کم کنید تا مجددا قادر به انجام چند تکرار دیگر باشید و تا حدی پیش بروید که تناژ وزنه به صفر برسد و شما حتی قادر به بالا بردن پای خود بدون وزنه نباشید.

نتیجه
پیروی از سیستم های فوق می تواند راه گشای شما جهت قرینه شدن بدن باشد و به شما در این مسیر کمک فراوانی می نماید. عضلات فوق، به عنوان مثال بود و شما در هر نقطه از بدن که ضعف قرینه بودن را داشته باشید می توانید از سیستم های فوق استفاده نمایید.

پیروی از سیستم های فوق باید مقطعی باشد و پیشنهاد می کنیم پس از هر 4 الی 6 هفته انجام تمرینات فوق 2 الی 3 هفته فقط تمرینات معمولی خود را انجام دهید تا عضلات، فرصت لازم برای ریکاوری داشته باشد.