Talk with your feet. Play with your heart.
Dopo uno sport energico divertitevi !
Mirdamad GYM Club
باشگاه ورزشی میرداماد مفتخر است با نزدیک به بیست سال حضور فعال در عرصه های ورزشی و به پشتوانه سالها تجربه و با تلاش بی وقفه به ارائه خدمات به صورت کاملا " حرفه ای در رشته های بادی بیلدینگ، فیتنس و بادی کلاسیک بپردازد .
What are you waiting for?
تاریخ : 1392/12/22 08:46:39شماره : [ID] تعداد بازدید : 4787

ده راه برای جلوگیری از استرس در تعطیلات عید
استرس در روزهای پایانی سال (ویژه نوروز)


ترجمه: ماندانا مجتبائیان
 
روزهای پایانی سال نه تنها یادآور مهمانی، هدایا و خرید می باشند بلکه یک دو جین استرس اضافی را هم به همراه دارند. به نظر می رسد امکان اینکه بتوانیم یک نفسی به راحتی بکشیم وجود ندارد.
اگر می خواهید از تعطیلات لذت ببرید می بایست به خودتان زمان کافی را برای مواجه با استرس بدهید. همچنین این کار برای حفظ سلامتی و وزن دلخواه و حتی آرامش ذهن شما ضروری به نظر می رسد. دانستن این نکات می تواند به شما برای جلوگیری از استرس بیش از اندازه این زمان از سال کمک کند. 
1-    برنامه ورزش خود را رها نکنید
به نظر منطقی می آید که شما برای انجام لیست بالا بلندی از کارهایتان از آمدن به باشگاه ورزشی صرفه نظر کنید، ولی انجام دادن کمی ورزش یکی از بهترین راه های از بین بردن تنش و استرس می باشد، به خودتان زمان بدهید. سطح انرژی خود را بالا برده و حال و هوای خود را کمی عوض کنید. همه چیز را ساده بگیرید. می توانید در منزل ورزش کنید و یا برای یک ورزش کوتاه مدت در باشگاه برنامه ریزی کنید. به خودتان زمان اضافی بدهید، در پایان روز داخل وان حمام دراز بکشید و آرامش را به خودتان بازگردانید.
2-    تمرینات با وزنه
 اغلب ما وقتی در ذیغ وقت هستیم تمرینات هوازی را فدای تمرینات قدرتی می کنیم. در صورتی که به انجام تمرینات با وزنه نیاز داریم. نه تنها این تمرینات سوخت و ساز بدن را بلکه حجم عضلات و قدرت شما را نیز بالا می برند. در طول تعطیلات زمانی که مشغول خانه تکانی هستید یا کیسه های سنگین خرید را حمل می کنید به قدرت بدنی احتیاج دارید.
 مدت زمان برنامه تمرینی خود را کوتاه کنید با تمرکز بروی تمام گروههای عضلانی دو روز در هفته را ورزش کنید. حتی با اختصاص 15 دقیقه می توانید یک ورزش رضایت بخش داشته باشید.  
3-    پیاده روی و دویدن فراموش نشود
ممکن است تصور کنید در زمانی که مشغول خرید هستید، با راه رفتن در مرکز خرید به اندازه کافی به تمرینات هوازی پرداخته اید، اما اینگونه نیست حتما یک زمان مشخص برای راه رفتن و یا دویدن اختصاص دهید. اولا، انجام این کار ظرف کم تر از 5 دقیقه باعث افزایش هورمون های شادی بخش، کاهش استرس و عوض شدن حال و هوایتان می شود. ثانیا، به شما برای حفظ وزن و یا حتی کم کردن وزن شما کمک می کند. بهتر است حتی برای مدتی از جمع خانواده مرخصی گرفته بیرون رفته و لحظه ای را به خود اختصاص دهید.
4-    با انجام تمرینات ذهنی ورزشی به آرامش برسید
اگر در این ایام تمرین در باشگاه برای شما قابل دسترس نیست، سعی کنید صبح ها و یا شب ها به مدت 5 تا 10 دقیقه ورزش های بدنی ذهنی مانند حرکات کششی و یوگا را انجام دهید. یوگا برای انعطاف پذیری فوق العاده است و همچنین برای برخاستن در یک صبح سرد و یا رسیدن به حس آرامش بعد از یک روز طولانی بسیار پر فایده می باشد.
5-    خوابیدن
در این ایام مشغولیت شما از هر زمان از سال بیشتر است، اما داشتن خواب کافی برای پایین نگاه داشتن هورمون های استرس و جلوگیری از بالا رفتن وزنتان ضروری است. در حقیقت، فقدان خواب کافی به همراه فشار کار زیاد می تواند بر روی هورمون ها تاثیر گذاشته و باعث شود بدن شما میزان چربی اضافی ذخیره کند. مراسم خوابیدن را به گونه ای انجام دهید تا با آرامش به خواب بروید. تمرینات کششی سبک را امتحان کنید، یک حمام آب داغ بگیرید، یک چای گیاهی بنوشید و اگر در طول شب خواب کافی نداشته اید بهتر است در طول روز چرت کوتاهی بزنید.
6-    از خوردن غذاهای بیرون به صورت مکرر خودداری کنید
آیا تا به حال متوجه شده اید که این موقع از سال بیشتر بیرون از خانه هستید و غذاهای آماده می خورید؟ علت این است، در پایان یک روز شلوغ و پرجنب و جوش، آسان ترین راه این است که به یک رستوران پناه برده و  اجازه دهید دیگران تمام کارها را برایتان انجام دهند. مقاومت در برابر وسوسه غذاهای بیرون نه تنها باعث کوچک تر شدن اندازه دور کمر شما شده بلکه استرس را نیز کاهش می دهد. تمامی این کالری های اضافی شما را با یک دنیا احساس گناه و استرس تنها می گذارند.
7-    به خودتان تخفیف بدهبد
در ابتدای صحبت به شما یادآور شدیم که از انجام تمرینات ورزشی خود غافل نشوید. اگر چه هیچ کسی نمی تواند هم زمان از عهده همه کارها به نحو احسن برآید. پیدا کردن چند ساعت وقت آزاد برای اینکه به باشگاه بروید، لباس عوض کنید، ورزش کنید، دوش بگیرید و دوباره لباس عوض کرده و به دنبال کارتان بروید در این ایام می تواند طاقت فرسا باشد. نگران نباشید. چند روز خود را از ورزش معاف کنید. این چند روز ناقابل به تناسب اندام شما لطمه ای نمی زند به زودی به باشگاه خواهید آمد و تمرینات را از سر خواهید گرفت.
8-    آب بیشتری بخورید
از خوردن نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. این نوشیدنی ها علاوه بر اینکه با اعتقادات ما مغایرت دارند باعث افزایش وزن و دهیدراته شدن بدن ما نیز می شوند. کمبود آب در بدن میزان انرژی را کاهش داده و قدرت تمرکز را کم می کند. تشنگی حتی گاهی ایجاد احساس گرسنگی کاذب کرده و باعث می شود بیشتر از حد معمول و همیشگی غذا بخورید. در طول روز با خود بطری آب به همراه داشته باشید و یا با نوشیدن چای گیاهی میوه و سبزی آب مورد نیاز بدن را تامین کرده، شاداب و پر انرژی شوید.
9-    یاد بگیرید نه بگوئید
گفتن نه سخت است و از همه سخت تر اینکه به خودتان نه بگوئید. ما همه فکر می کنیم یک تنه باید از پس همه کارها برآئیم. برای همه در ایام عید هدایای زیبا بخریم، آنها را با زیباترین تزئینات بسته بندی کنیم، خانه را به بهترین نحوه تمیز و آراسته کنیم، برنامه ای برای مهمانی ها داشته باشیم، به دیدن تمام فامیل و دوستان برویم، وظایف روزانه منزل را هم بدون نقص انجام دهیم و همه این کارها را با داشتن یک لبخند بزرگ بر لب مان انجام دهیم.
در داستان ها و فیلم ها این کار امکان پذیر است. ولی در زندگی واقعی خیر. هیچ هدیه برای خودتان بهتر از این نیست که به کارهایی که نمی توانید از عهده آنها برآیید به سادگی فقط بگوئید نه.
برای خودتان اولویت ها را در نظر بگیرید و مابقی وظایفتان را حول آن طراحی کنید. تصمیم بگیرید چه کارهایی را خودتان انجام دهید و انجام چه کارهایی را به عزیزانتان محول کنید. از حذف کردن بعضی از فعالیتها و کارهایی که به شما استرس وارد می کند به هیچ عنوان نترسید. به خودتان یادآوری کنید ایام عید برای لذت بردن شما و خانواده تان است نه برای اینکه از شما یک سوپر قهرمان بسازد.
10- به خودتان جایزه بدهید
در ایام نوروز به خودتان برای اینکه به خوبی از عهده همه کارها برآمده اید جایزه بدهید.معمولا بعد از رسیدن تعطیلات حس ناامیدی از اینکه نتوانسته ایم همه کارها را آن طور که می خواستیم به انجام برسانیم، در ما بوجود می آید. بنابراین، خودتان را جمع و جور کنید. به خودتان برسید و برای یک شروع جدید آرامش را به ذهن و جسم خود بازگردانید.
·        برای خودتان برنامه ماساژ و اسپا بگذارید.
·        یک شب برنامه ای تنظیم کنید تا با افرادی که از بودن با آنها لذت می برید بیرون از منزل بروید.
·        یک شب را نیز با خودتان خلوت کنید. کتاب بخوانید یا اینکه موزیک گوش دهید
·        یک برنامه ورزشی ترتیب دهید. یک ورزش طولانی هوازی انجام داده به دنبال آن حرکات قدرتی و کششی و در نهایت با یک حمام آب گرم روزتان را به پایان برسانید.
·        برنامه ای ترتیب دهید تا  ساعتی آن کاری را که عاشقش هستید انجام دهید.
عید بر همه شما مبارک.
از تعطیلات خود لذت ببرید چون شما لیاقتش را دارید.