Talk with your feet. Play with your heart.
Dopo uno sport energico divertitevi !
Mirdamad GYM Club
باشگاه ورزشی میرداماد مفتخر است با نزدیک به بیست سال حضور فعال در عرصه های ورزشی و به پشتوانه سالها تجربه و با تلاش بی وقفه به ارائه خدمات به صورت کاملا " حرفه ای در رشته های بادی بیلدینگ، فیتنس و بادی کلاسیک بپردازد .
What are you waiting for?
تاریخ : 1393/08/23 08:24:56شماره : [ID] تعداد بازدید : 4253

ده چیزی که در هنگام تمرین در باشگاه ورزشی از آن متنفرم
ده چیزی که در هنگام تمرین در باشگاه ورزشی از آن متنفرم

ترجمه: فیروزه صالحی(مربی رسمی فدراسیون بدنسازی و ورزشهای همگانی)

با چیزهایی که شما را در هنگام تمرین کردن آزار می دهد کنار بیایید.
اگرچه ورزش کردن برای شما مفید و لذت بخش است اما وجود موارد ناخوشایند در ورزش می تواند شما را کاملا عصبی کند.
وجود افراد آزاردهنده در باشگاه ورزشی، سردرگمی هنگام تمرینات و این که گاهی اوقات نمی دانید از کجا و چگونه شروع کنید، تعرق، مشاهده عقربه ثابت ترازو برای هفته ها می توانند جز مواردی باشند که شما را کاملا عصبی میکنند.
پس تعجبی ندارد که تعدادی از ما نمی خواهیم به این مسائل آزار دهنده بپردازیم. با وجود تمامی شرایط ناخوشایند در اطراف شما، من مطمئن هستم که قادر به تغییر ذهنیت منفی شما هستم. در این مقاله مهمترین مسایل  ناخوشایند مرتبط با ورزش را مورد بررسی قرار می دهیم تا ببینیم شما چگونه با آن ها رو به رو می شوید.

1. افراد مخل آسایش در باشگاه
به هر باشگاهی هم که بروید احتمال مواجه شدن با یک سری افراد آزاردهنده  وجود دارد. به عنوان نمونه: افرادی که به دستگاه ها می چسبند و از آن ها جدا نمی شوند و یا افرادی از عطر و ادکلن هایی با بوهای تند و قوی استفاده می کنند و یا افرادی که مرتب غر می زنند و از همه چیز شکایت دارند و یا  آقایانی که وزنه ها را روی ماشین ها جا می گذارند یا بانوانی که با موبایلشان بلند بلند صحبت می کنند. متاسفانه هر موقع جمعیتی را در یک فضای کوچک و مرطوب جمع کنید بدون شک با مشکلاتی اساسی روبرو خواهید شد.
 
 
راهکار 
·         دیگران و اطرافیانتان را نادیده بگیرید: به گوش خود هدفون گذاشته و با گوش دادن به موسیقی دلخواهتان روی تمرین خود تمرکز کنید.
·         حرکات جایگزین داشته باشید: با جایگزین کردن حرکات ورزشی به وسیله حرکات مشابه از چسبندگان به دستگاه دوری کنید.
·         در ساعات خلوت به باشگاه بروید: معمولا در ساعات اولیه بعد از ظهر بهترین زمان برای انجام حرکات ورزشی است.

2. از عرق کردن  بیزارم.
تعریق مفید است چرا که از این طریق بدنتان خنک شده و دمای بدن تنظیم می شود اما از طرفی هم می تواند با تولید بوی بد و یا چسبناک شدن بدن شما باعث مشکل شود به خصوص اگر شما وقت دوش گرفتن و یا دسترسی به دوش نداشته باشید.
این توصیه ها می تواند به شما کمک کند:

راهکار 
·         از دستمال های مرطوب یک بار مصرف بعد از تمرین استفاده کنید.
·         از لباس های نخی ورزشی مانند کول مکس آدیداس استفاده کنید زیرا باعث تبخیر سریع عرق بدن می شوند.
·         از مواد ضد عرق در نواحی مستعد تعریق مانند زیر بغل استفاده کنید. از استعمال آن در نزدیکی چشم و بینی دوری کنید چرا که می تواند تولید حساسیت کند.
·         از Dry shampoo استفاده کنید تا بدون شستشوی موی سر، موهای تمیز داشته باشید .
 
3. خیلی گیج کننده و سخت است.
با داشتن یک سری اطلاعات مبهم و گیج کننده، به راحتی می توان ورزشی را قبل از شروع کنار گذاشت. انتخاب یک برنامه تمرینی درست با تعداد رورهای تمرینی مناسب تمرینات در زمان مشخص به نظر غیر ممکن می رسد اما به جز این راه، راهکار  دیگری وجود ندارد که بتوان انجام داد.

راهکار 
·         از هر کجا که می خواهید شروع کنید: هر کاری که می کنید اصول و قواعد اولیه حرکات ورزشی ثابت و ساده هستند پس بهتر است از حرکات ساده و اولیه هوازی، قدرتی و یا کششی شروع کنید.
·         مربی و راهنما داشته باشید: یک مربی خصوصی بگیرید.
·         از ساده شروع کنید: از حرکات ساده قدرتی و هوازی شروع کنید. انجام همین تمرینات مقدماتی کارایی بدن شما را برای تمرینات ورزشی آماده می کند.
·         خودتان را به ورزش عادت دهید: در روزهای اولیه تمرین عادت کردن به آمدن به باشگاه و انجام دادن تمرینات بسیار مهم است. نگران درست انجام دان حرکات نباشید فقط انجام دهید.

4.حرکات خیلی خسته کننده و یکنواخت است.
بیشتر برنامه های تمرینی مانند لم دادن کنار ساحل و پوست کندن میوه، سرگرم  کننده و جالب نیستند. با این حال بسیاری افراد خود را زجر داده و برنامه تمرینی و حرکات ورزشی سخت و ناخوشایندی را انجام می دهند که به آن هیچ علاقه ای نداشته و نمی توانند با آن ارتباط کافی برقرار کنند فقط به صرف این که دیگران آن را انجام داده، نتیجه دیده و  به این افراد توصیه کرده اند. برنامه های تمرینی موثر زمانی تاثیر خود را می گذارد که با علاقه انجام دهید در غیر این صورت از آن صرف نظر کنید.

راهکار 
·         تمرینات را سرگرم کننده و جالب کنید: برنامه تمرینی منظم و منسجم است اما گاهی اوقات برنامه ورزشی سرگرم کننده هم می تواند به شما روحی تازه ببخشد مانند: پیاده روی در یک روز آفتابی و یا دوچرخه سواری هر دو جزء حرکات ورزشی محسوب می شوند.
·         تغییر ایجاد کنید: کمی تغییر در برنامه تمرینی می تواند شادی بخش باشد.

5. عقربه ترازو حرکت نمی کند!
تحقیقات نشان می دهد کاهش وزن صحیح عبارت است از کاهش نیم الی یک کیلو در هفته. اما واقعیت می تواند ناامیدکننده باشد. چرا که بعد از یک هفته تعریق، رژیم غذایی کم کالری و تمرینات ورزشی، کم کردن فقط یک کیلو می تواند شما را کلافه کند. ("فقط یک کیلو گرم؟! من که مدام براکلی خوردم و مراقب هر لقمه غذایی که خوردم بودم و این همه لانچ انجام دادم تازه فقط یک کیلو کم کردم؟!")

راهکار 
·         ترازو را خاک کنید: ترازو نمی تواند معیار خوبی برای شما باشد. آن را کنار بگذارید.با اندازه گیری چربی بدن و سایزگیری می توانید میزان پیشرفت خود را ثبت کنید.
·         پذیرا باشید: این نکته را بپذیر که کاهش وزن عبارت است از یک فرآیند پر نوسان و شما نمی توانید همه فاکتورهای آن را کنترل کنید. به بدنتان فرصت بدهید که بتواند به آن چه انجام می دهید پاسخ دهد.
·         لاغری را فراموش کنید: فراموش کردن کاهش وزن به شما انگیزه بیشتری می دهد. دور از هرگونه فشار و نگرانی تمرکزتان را روی آن چه که در درون خودتان حس می کنید بگذارید نه روی آن چه در ظاهر خود می بینید.
 
6. ورزش آسیب می رساند.
کاملا درست است که در روزهای اول، ورزش کردن ناخوشایند و سخت است اما اگر خواهان تغییر هستید باید خودتان را به چالش بکشید. اگرچه این موضوع به این معنا نیست که باید در  عذاب و سختی باشید.

راهکار 
·         از آسان شروع کنید: تمرین بیش از حد باعث آسیب و جراحت می شود. با تمرینات ساده و ابتدایی شروع کنید تا ورزش برای شما آسان شود.
·         شدت تمرین را کنترل کنید: با یک شدت متعادل تمرین کنید و آن را هفتگی افزایش دهید.
·         به عقب برگردید: اگر نمی توانید به راحتی نفس بکشید یا احساس خستگی مفرط می کنید شدت تمرینات خود را تا جایی که احساس راحتی می کنید کاهش دهید.
·         به آسیب و ضرب دیدگی رسیدگی کنید: آسیب و جراحات برای افراد مبتدی طبیعی است اما باید برطرف شود. چنانچه با گذشت چند هفته هر روز احساس خستگی (درد) می کنید، روزهای استراحت خود را بیشتر کنید.
·         از درد دوری کنید: هیچ وقت با داشتن درد مفاصل و یا عضلات تمرین نکنید. در صورت ادامه درد مفصلی تمرینات ورزشی را کنار گذاشته و ابتدا با مربی خود و نهایتا با پزشک متخصص مشورت کنید.

7. خیلی وقت گیر است.
آیا وقت گیر بودن تمرینات ورزشی برایتان آزاردهنده است؟
با توجه به حجم زیاد کار روزمره، تمرینات ورزشی تان را اغلب در انتهای لیست برنامه روزانه قرار می دهید. به خصوص اگر در ساعات اولیه صبح ورزش نمی کنید.
 
راهکار 
·         دفعات کوتاه را انتخاب کنید: سه نوبت برنامه ده دقیقه ای هم می تواند به اندازه یک تمرین مستمر سی دقیقه ای موثر باشد و می توانید به راحتی صد کالری در ده دقیقه بسوزانید البته اگر به اندازه کافی سنگین تمرین کنید.
·         منتظر زمان کامل نباشید: منتظر نباشید سرتان خلوت شود چرا که ممکن است هیچ وقت اتفاق نیفتد. به دنبال راهی باشید که همین حالا ورزش را جزء برنامه زندگیتان قرار دهید.
·         ورزش را جزء اصلی ترین اولویت های خود قرار دهید:
ما برای کارهایی که برایمان ارزشمند است وقت می گذاریم. درک این نکته که ورزش چقدر برای شما مهم است می تواند به شما کمک کند که انگیزه لازم برای چسبیدن به آن را پیدا کنید.

8. با انگیزه ماندن خیلی سخت است.
با انگیزه ماندن، آزاردهنده ترین مساله در ورزش می باشد. هر روز که از خواب بیدار می شوید باید دلیلی برای ورزش کردن پیدا کنید.

راهکار 
·         برای خود اهداف واقعی و قابل دستیابی تعیین کنید: داشتن هدف می تواند شما را به حرکت وادارد.
·         منتظر چیزی نباشید: انگیزه به خودی خود به وجود نمی آید بلکه باید آن را ایجاد کنید. واقعا چه چیزی برای خودتان و آینده تان می خواهید؟ پاسخ به این سوال می تواند شما را به حرکت وادارد.
·         قبل از کنار گذاشتن فکر کنید: قبل از حذف ورزش یا وقفه انداختن بین روزهای تمرین خود به دقت فکر کنید و پیامدهای آن را در نظر بگیرید و در نهایت تصمیم بگیرید.
·         تمرینات ورزشی آسان انجام دهید: داشتن تمرینات ورزشی زمانبندی شده و داشتن توقع درست و قابل دسترس از خودمان راه را آسان تر می کند.

9. تمرینات صبحگاهی
بسیاری از ورزشکاران معتقدند برای پرهیز از کنار گذاشتن ورزش، صبح زود بهترین زمان برای انجام ورزش می باشد. البته اگر سحرخیز نباشید این مساله می تواند مشکل باشد.

راهکار 
·         تغییر و تحول تدریجی ایجاد کنید: اگر عادت به انجام تمرینات صبحگاهی ندارید در ابتدای صبح تمرینات سبکی همچون پیاده روی و یوگا انجام دهید و یا زمان گرم کردن ابتدای تمرین را بیشتر کنید. یک تا دو هفته زمان می انجامد تا سازگار شوید.
·         از روز قبل آماده باشید: گذاشتن لباس های ورزشی درست روبروی تخت و پوشیدن لباس ها بلافاصله مانع شنیدن صدای ضعیف درون سرتان می شود که اصرار می کند به تخت برگردید.
·         غذای سبک میل کنید: داشتن سوخت برای ورزش به شما انرژی کافی را می دهد. غذاهای سبک تر به ارزش غذایی صد الی سیصد کالری را امتحان کنید و خود را به غذاهای قابل هضم  از جمله میوه جات، آبمیوه و نان تست عادت دهید.

10.  آب و هوای بد
اگر در هوای آزاد ورزش می کنید هوای بد هم می تواند برنامه مشتاق ترین ورزشکار را هم خراب کند. اگر در محیط بسته مثل باشگاه تمرین می کنید حتی فکر رانندگی به سمت باشگاه در باران و برف هم می تواند کافی باشد که شما در تخت خود بمانید.
 
راهکار 
·         وسایل مورد نیاز را فراهم کنید: پوشیدن لباس گرم در زمستان و لباس های نخی در تابستان و بادگیر در روزهای بارانی و بادخیز می تواند شما را راحت و آسوده در برابر سرما، گرما و رطوبت حفظ کند.
·         ورزش های داخل سالن را امتحان کنید: تمرینات خانگی، فیلم های آموزشی ورزشی و برنامه های نرم افزاری تناسب اندام می توانند برای تمرین در خانه و یا باشگاه به شما کمک کنند.
·          همه چیز را جذاب کنید: انجام ورزش داخل خانه نمی تواند کسل کننده باشد و نیز شما به هیچ گونه تجهیزات احتیاج ندارید. تمریناتی که احتیاج به وسیله خاصی ندارند و یا تمریناتی که با سرعت بالا و به صورت ایستگاهی انجام می شود را امتحان کنید. موسیقی مناسبی بگذارید و ببینید که زمان به راحتی خواهد گذشت.