Talk with your feet. Play with your heart.
Dopo uno sport energico divertitevi !
Mirdamad GYM Club
باشگاه ورزشی میرداماد مفتخر است با نزدیک به بیست سال حضور فعال در عرصه های ورزشی و به پشتوانه سالها تجربه و با تلاش بی وقفه به ارائه خدمات به صورت کاملا " حرفه ای در رشته های بادی بیلدینگ، فیتنس و بادی کلاسیک بپردازد .
What are you waiting for?
تاریخ : 1393/11/19 17:27:44شماره : [ID] تعداد بازدید : 5546

رعایت نکات ایمنی در حرکت اسکوات
رعایت نکات ایمنی در حرکت اسکوات

برگرفته از: ماهنامه بدنسازی البرز (شماره 1118) 

حرکت اسکوات یکی از بهترین حرکات برای ساخت عضلات پا می باشد و متاسفانه به دلیل تحمل فشار زیاد اکثر ورزشکاران خصوصا مبتدی ها و غیرحرفه ای ها از این حرکت دوری می کنند و به جای آن از حرکت با ماشین استفاده می کنند. لازم به توجه است که انجام حرکات با ماشین نمی تواند به اندازه وزنه آزاد تارچه های عضلانی را تحت فشار قرار دهد زیرا دامنه حرکت توسط ماشین کنترل می شود و در انجام حرکات با وزنه آزاد دامنه حرکتی توسط تارچه های عضلانی کنترل می شود و در نتیجه فشار مضاعفی به تارچه های عضلانی وارد می شود. اسکوات تنها در رشد عضلات پا دخالت ندارد بلکه می تواند به طور غیر مستقیم باعث رشد دیگر عضلات بدن نیز شود.

در انجام این حرکت فشار زیادی را تحمل می کنید و با وزنه سنگین کار می کنید و با این اوصاف غدد درون ریز شما تحریک می شوند و به دنبال آن سطح هورمون تستسترون بدن که یک هورمون آنابولیک است بالا می رود و همان طور که می دانید این هورمون یک هورمون عضله ساز و ضد کاتابولیسم می باشد. پس نتیجه می گیریم حرکت اسکوات را در برنامه تمرینی خود بگنجانیم.

در انجام این حرکت اگر پاهای شما به اندازه عرض شانه باز باشد فشار به کل عضلات پا وارد می شود و اگر جمع تر از عرض شانه باشد فشار به قسمت بیرونی عضلات پا بیشتر می شود و اگر بازتر از عرض شانه باشد فشار به داخل عضلات پا بیشتر می شود.

نکات ایمنی در هنگام انجام حرکت اسکوات
در هنگام انجام این حرکت بایستی از کشاله بند یا بیضه بند، کمربند و کفش ورزشی مناسب استفاده نمایید. هم چنین پاشنه شما بایستی به اندازه 5/2 سانتیمتر بالاتر از زمین قرار داشته باشد و برای این کار می توانید از یک وزنه یا چوب مسطح 5/2 سانتیمتری استفاده نمایید. در موارد خاص نیز طبق نظر مربیان با تجربه اگر بالای ران شما ضعف داشت فاصله پاشنه را از زمین به صفر برسانید و در هنگام پایین رفتن باسن را به عقب هدایت نمایید و اگر پایین ران و تقریبا بالای زانو شما ضعف داشت فاصله پاشنه تا زمین را به حدود 4 سانتیمتر برسانید و در هنگام پایین رفتن زانوها را به سمت جلو هدایت نمایید .لازم به توضیح است در هنگام پایین رفتن باید آرنج ها را به سمت جلو هدایت نمایید. با این عمل از خم شدن کمر جلوگیری می نمایید و تا اندازه ای پایین می روید که پشت پای شما با ساق برخورد نماید. در این حالت تقریبا عضلات پشت پا و ساق شما تقریبا زاویه 90 درجه را تشکیل می دهد.
در زمان پایین رفتن نفس می گیرید و در زمان بالا آمدن نفس را تخلیه می کنید.