Talk with your feet. Play with your heart.
Dopo uno sport energico divertitevi !
Mirdamad GYM Club
باشگاه ورزشی میرداماد مفتخر است با نزدیک به بیست سال حضور فعال در عرصه های ورزشی و به پشتوانه سالها تجربه و با تلاش بی وقفه به ارائه خدمات به صورت کاملا " حرفه ای در رشته های بادی بیلدینگ، فیتنس و بادی کلاسیک بپردازد .
What are you waiting for?
تاریخ : 1393/01/30 22:42:51شماره : [ID] تعداد بازدید : 4789

6 دلیل خوب برای اینکه مراقب قند خونتان باشید
6 دلیل خوب برای اینکه مراقب قند خونتان باشید

 مرجع: دو هفته نامه موفقیت
 
  حتما درباره دیابت یا همان مرض قند خودمان زیاد شنیده اید. همه چیز از یک اختلال بی مورد شروع می شود اینکه بدن نمی تواند به میزان کافی انسولین تولید کند و یا اینکه انسولین قادر نیست مواد قندی مصرفی را به خوبی روانه سلول کند. این گونه سرو کله دیابت هم پیدا می شود و کلی دغدغه که چه بخورم چه نخورم! اما آیا تصور می کنید که فقط دیابتی ها باید حواسشان به قند خونشان باشد؟ باید بگوییم خیر! نتایج پژوهش ها نشان می دهد قند خون بالا کلی بلا به جان آدم می اندازد.خبر خوب این است که در حالت عادی کنترل قند خون کار سختی نیست و خیلی راحت بسیاری از بیماری ها از ما دور می شوند. با ما باشید تا بگوییم قند خون بالا چه کارها که نمی کند؟!
 
·         قند فراوانم دیگر آرزو نیست!

بخش زیادی از غذایی که نوش جان می کنید در خون به قند یا گلوکز تبدیل می شود. سلول های بدن هم از این قند استفاده می کنند تا انرژی لازم را برای ادامه حیات به دست بیاورند. میزان قند خون به دو مسئله اساسی بستگی دارد: نوع و کیفیت مواد غذایی که مصرف می کنید و همچنین قدرت بدن در تولید و استفاده از انسولین. انسولین هورمونی است که قند خون را به خورد سلول ها می دهد. اگر عشق مواد قندی هستید و بی رویه مواد غذایی شیرین مصرف می کنید و یا اینکه انسولین بدنتان به درستی از عهده انجام وظایف خود بر نمی آید امکان دارد بدنتان کمی دچار مشکل شود. برای همین باید از همین حالا به فکر باشید.
 
·         اما چرا باید حواستان به قند خونتان باشد:
 
1-       قند خون بالا چاقتان می کند

معلوم است که دلتان نمی خواهد هیکلی چاق و  بدشکل داشته باشید. اما اگر عادت دارید یک تنه انبوهی از سیب زمینی سرخ کرده میل کنید و یا اینکه دو قرص نان را یک جا روانه معده خود می کنید باید بدانید که قند خونتان اساسی بالا می رود. در این صورت نیز بدن به زحمت می افتد و انسولین زیادی پمپاژ می کند. اگر اضافه وزن داشته باشید که وضع بدتر می شود و باز هم انسولین بیشتری تولید می شود. زمانی که میزان انسولین از حد طبیعی خود خارج شود، قند خون را بیش از حد پایین می آورد و ساعت ها در همین سطح پایین باقی می ماند. در این صورت هم احساس سیری کامل نمی کند و مغز مدام دستور صادر    می کند که گرسنه است؛ در نتیجه با وجود اینکه خیلی بیشتر از نیازتان کالری دریافت کرده اید، اما باز هم تصور می کنید که به غذا نیاز دارید. شما هم که نمی دانید داخل بدنتان چه خبر است به سراغ غذای بیشتری می روید. پرخوری هم نتیجه ای جز اضافه وزن و چاقی ندارد.
 
2-       قند خون بالا به رگ هایتان آسیب می زند

در بدن ما مجموعه ای از مولکول به نام رادیکال های آزاد وجود دارد که کارشان آسیب زدن به سلول هاست. قند خون بالا نیز باعث تولید بیشتر این مولکول ها می شود. متاسفانه این رادیکال های آزاد، به رگ ها رحم نمی کنند و نمی گذارند فشار خون در حد طبیعی باشد. از این گذشته این مولکول های آسیب رسان باعث می شوند که کلسترل یا همان چربی خون بیشتر به جداره رگ ها بچسبند. اگر چربی خون راه جریان خون را سد کند، رگ ها مسدود می شوند و فرد سکته می کند.
 
3-       قند خون بالا قلب را به زحمت می اندازد

تمام پژوهش هایی که در این باره انجام شده است، نشان می دهد قند خون بالا به سلامت قلب آسیب می رساند. نتایج پژوهشی که بر روی 43000 مرد 40 سال و بالاتر انجام شده است، نشان می دهد افرادی که مواد قندی زیادی مصرف می کنند و قند خونشان بالاست به میزان 37 درصد بیشتر در معرض بیماری های قلبی – عروقی قرار می گیرند. باید بدانید این مشکل فقط مختص آقایان نیست. نتایج   پژوهش ها نشان می دهد خانم هایی که قند خونشان بالاست نیز دو برابر بیشتر از بقیه دچار مشکلات قلبی می شوند. متاسفانه این خطر در بین خانم هایی که دچار اضافه وزن هستند نیز به مراتب بیشتر دیده می شود.
 
4-       قند خون بالا = فشار خون بالا

زمانی که بدن مجبور می شود انسولین بیشتری تولید کند تا مازاد قند را رفع و رجوع کند، مشکلات متعددی به وجود می آید؛ به عنوان مثال، باعث افزایش فشار خون می شود و لخته های خونی و التهاب ایجاد می کند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی را افزایش می دهند. باید بدانید مصرف زیاد مواد غذایی شیرین در طولانی مدت باعث کاهش کلسترل خوب خون می شود و تری گلیسیرید و چربی خون را بالا می برد. همه این مسائل به قلب آسیب می زنند.
 
5-       قند خون بالا بی اعصابتان می کند

هر ماده غذایی که قند خون را با سرعت زیاد و به طور ناگهانی بالا می برد بر روی خلق و خوی تاثیر      می گذارد. باید بدانید که میزان هورمون های بدن مانند انسولین روی خلق و خوی تاثیر می گذارند. این هورمون ها در کار ناقل های عصبی اختلال ایجاد می کنند. ناقل های عصبی یا نروترانسماتورها پیام هایی هستند که مغز رد و بدل می کند. غذاهایی که می خوریم از جمله کربوهیدرات ها و پروتئین ها روی این ناقل ها تاثیر می گذارند و حالات متفاوتی مانند شادابی، خواب آلودگی و غیره ایجاد می کنند. با وجود این صحبت ها مغز به ترکیبی ساده حساسیت بیشتری نشان می دهد و آن قند خون است. قند خون بالا و قند خون پایین هر دو روی خلق و خوی ما تاثیر می گذارند. خیلی از افرادی که قند خونشان پایین است بیشتر احساس افسردگی و ناامیدی می کنند.
 
6-       قند خون بالا هوش و حواس برایتان نمی گذارد

خدا نکند آلزایمر تمام خاطرات تلخ و شیرین زندگی آدم را به تاراج ببرد! خیلی سخت است که هر چه به ذهنتان فشار بیاورید یک صفحه سفید خالی بی خط در مقابلتان رژه برود؛ پس باید از همین الان به فکر باشید باید بدانید میزان قند خون قبل از اینکه باعث ابتلا به دیابت شود، سلامت مغز را به خطر می اندازد و بر روی مناطقی که خاطرات را ثبت می کنند، تاثیر منفی می گذارد؛ بدین سبب، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد. به عقیده محققان آمریکایی هیپوکامپ، بخشی از مغز که مربوط به حافظه طولانی مدت است، در افرادی که بعد از صرف غذا، قند خونشان بیش از اندازه بالا می رود کوچک تر از افرادی است که بعد از غذا قند خونشان به میزان کمی افزایش پیدا می کند.
 
·         چند توصیه کلی برای کنترل قند خون
 
1-    قند خونتان را چک کنید

اگر تصور می کنید قند خونتان بالاست بهتر است اول ناشتا و سپس دو ساعت بعد از صبحانه قند خونتان را اندازه گیری کنید. بهتر است مواد غذایی مصرفی تان را هم یادداشت کنید. حواستان باشد بدن هر کدام از ما عکس العمل خودش را در مقابل مواد غذایی حاوی گلوسید (قند) دارد. توجه داشته باشید که لازم نیست هر روز قند خونتان را چک کنید؛ اما بهتر است به مدت چند روز به طور مرتب این کار را انجام دهید تا متوجه شوید که بدنتان نسبت به چه چیزی حساس تر است. باید بدانید که میزان قند خون طبیعی در حالت ناشتا بین 90 تا 130 میلی گرم در هر دسی لیتر خون است. دو ساعت بعد از خوردن اولین وعده غذایی تان نیز باید کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر باشد. میزان قند خون طبیعی در زمان خواب نیز بین 100 تا 140 میلی گرم در دسی لیتر است.
 
2-    به فکر بهبود وضعیت خود باشید

اگر دو ساعت بعد از مصرف اولین وعده غذایی، قند خونتان بسیار بالا بود، کمی ورزش کنید و حواستان به وعده غذایی بعدی تان باشد. قدم زدن بعد از صرف غذا به تنظیم قند خون کمک می کند. باید بدانید که نتایج پژوهش ها نشان می دهد افراد سالمندی که در معرض ابتلا به دیابت هستند می توانند با پانزده دقیقه پیاده روی بعد از هر وعده غذایی میزان قند خون خود را تنظیم کنند. به عقده محققان اگر روزانه سه مرتبه آن هم به مدت فقط 15 دقیقه پیاده روی داشته باشید قند خونتان بهتر کنترل می شود. توصیه     می کنیم به جای پیاده روی طولانی مدت در صبح یا عصر، بعد از هر وعده غذایی به مدت یک ربع قدم بزنید. در این صورت بهتر می توانید میزان قند خونتان را کاهش دهید و آن را کنترل کنید؛ فقط حواستان باشد اگر مراقب تغذیه تان هستید و ورزش هم می کنید، اما همچنان قند خونتان بالاست حتما به پزشک مراجعه کنید.
 
3-    سرکه کمک می کند

سرکه حاوی اسیدی به نام اسید استیک است که می تواند میزان قند خون را کنترل و از افزایش آن جلوگیری کند. می توانید برای مصرف سالادهایتان از سرکه نیز استفاده کنید.
 
4-    غلات کامل را دریابید

غلات کامل به پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی و دیابت کمک زیادی می کنند و تاثیر مثبتی روی میزان قند خون دارند. توصیه می کنیم مصرف نان گندم کامل، پاستاهای تهیه شده از گندم کامل (سبوس دار)، برنج قهوه ای، جو، جوی دو سر و چاودار، بلغور گندم و غیره را در اولویت برنامه غذایی خود قرار دهید.
 
5-    میوه و سبزیجات همیشه و همه جا

میزان قند موجود در بیشتر میوه ها و سبزیجات نسبتا کم است؛ در عوض این مواد غذایی مفید سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای غذایی و ترکیبات محافظتی فوق العاده اند؛ علاوه بر این، زمانی که میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می کنید، به راحتی اثرات مواد غذایی سرشار از گلوسید (قند) را کاهش     می دهید. سعی کنید در کنار غذا حتما سالاد سبزی خوردن داشته باشید و غذاهایتان را با سبزیجات زیادی آماده کنید.
 
6-    در هر وعده غذایی پروتئین مصرف کنید

سینه مرغ، لوبیا، عدس، سویا و دیگر منابع پروتئینی اجازه نمی دهند که میزان قند خون بیش از حد بالا رود و بعد دچار افت شود؛ علاوه بر این مواد غذایی حاوی پروتئین خیلی زود گرسنگی را رفع و به کاهش وزن نیز کمک می کنند.
حرف آخر اینکه مراقب آنچه می خورید باشید، تنبلی و بی حرکتی را کنار بگذارید، آغوشتان را برای سلامتی و نشاط باز کنیدو خداوند بزرگ را شاکر باشید.