Talk with your feet. Play with your heart.
Dopo uno sport energico divertitevi !
Mirdamad GYM Club




باشگاه ورزشی میرداماد مفتخر است با نزدیک به بیست سال حضور فعال در عرصه های ورزشی و به پشتوانه سالها تجربه و با تلاش بی وقفه به ارائه خدمات به صورت کاملا " حرفه ای در رشته های بادی بیلدینگ، فیتنس و بادی کلاسیک بپردازد .
What are you waiting for?
تاریخ : 1393/01/20 17:23:41شماره : [ID] تعداد بازدید : 4094

هفت واقعیتی که باید در مورد وزنتان بدانید
هفت واقعیتی که باید در مورد وزنتان بدانید

 مرجع : دو هفته نامه موفقیت

حتما شما هم چند نفر را در اطرافیانتان می شناسید که دغدغه اضافه وزن دارند و به تناسب اندام فکر می کنند یا اینکه خودتان تصمیم گرفته اید که چند کیلو از وزنتان را کم کنید. اینکه به تناسب اندامتان فکر می کنید بسیار خوب است؛ زیرا چاقی برای سلامتی سودی ندارد اما در این میان، برخی افراد هر روز مقابل آینه می ایستند و از اندامشان ناراضی اند. آن ها هر روز بر روی ترازو می روند و با دیدن عدد وزنشان، بسیار ناراحت می شوند. آن ها تمام فکرشان را مشغول کاهش وزن خود می کنند اما راه درست آن را نمی دانند؛ بنابراین هر رژیمی که به آنان پیشنهاد می شود، بی چون و چرا قبول می کنند. آنان اطلاعات درستی در زمینه لاغری ندارند و فقط تلاش بیهوده می کنند و در نهایت هم به نتیجه نمی رسند؛ بنابراین قصد داریم  واقعیت مهم در مورد لاغری را با شما در میان بگذاریم و بگوییم که عوامل متعددی مانند عوامل ژنتیکی، میزان سلول های چربی، متابولیسم بدن، فشار عصبی و عوامل دیگر، در افزایش یا کاهش وزن هر یک از ما دخیل است.

·         عوامل ژنتیکی افسانه نیستند

تنها کافی است در میان چند نفر موضوع لاغری خود را مطرح کنید. نسخه های بسیاری برایتان پیچیده می شود. مثل اینکه قبل از خواب آب نخور و یا لب به لبنیات نزن و خلاصه کلی دستورالعمل دیگر که شما را کاملا گیج می کند. قبل از تصمیم به لاغری باید بدانید که عوامل ژنتیکی کاملا حقیقت دارند. اولین بار محققان ژن چاقی را در موش های چاق کشف کردند. سال ها بعد که دانشمندان روی ژن های انسان مطالعه می کردند و دنبال عوامل ایجاد کننده دیابت نوع 2           می گشتند باز به این ژن برخوردند. محققان معتقدند افرادی که دو نسخه از این ژن دارند 40 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار می گیرند و 60 درصد چاق تر از افرادی هستند که این ژن را ندارند. محققان عقیده دارند که ژن های چربی بسیاری وجود دارد که احتمالا تعداد آن ها به صدها ژن هم می رسد هر کدام از این ژن ها موجب اضافه وزن تا یکی دو کیلو می شود. به نظر می رسد که 16 درصد مردم دو نسخه از این ژن و نیمی از مردم تنها یک نسخه از آن را دارند. به عقیده محققان تاثیر ژن های دیگری که احتمال چاقی را افزایش می دهند، کمتر از آن <<ژن چاقی>> معروف هستند. اگر سابقه چاقی در خانواده دارید، بهتر است بیشتر مراقب باشید؛ البته به عقیده همین محققان، داشتن استعداد ژنتیکی چاقی به این معنا نیست که شما محکوم به چاقی هستید و باید همیشه چاق بمانید. اگر در خانواده خود سابقه چاقی و اضافه وزن دارید، خودتان را سرزنش نکنید و البته نا امید هم نشوید. بهتر است ورزش منظم را در برنامه روزانه تان بگنجانید و به تغذیه تان اهمیت بدهید. تمام سعی تان را بکنید تا به وزن ایده آلتان برسید.
 
·           برخی افراد، سلول های چربی بیشتری دارند

محققان هلندی به این نتیجه رسیده اند که سلول های چربی برخی از افراد دو برابر دیگران است. واقعیت این است که حتی زمانی که چند کیلو وزن کم می کنید، تعداد سلول های چربی تان کم نمی شود. این سلول ها، چربی های انباشته شده را حفظ می کنند و به هیچ وجه آن ها را از دست نمی دهند. باید بدانید که سلول های چربی از کودکی شکل می گیرند و به نظر می رسد که در دوره نوجوانی شکل گیری آن ها پایان می بابد. برخی دیگر از افراد، استعداد زیادی در تولید سلول های چربی دارند و به احتمال زیاد از همان دو سالگی سلول های زیادی تولید می کنند. باید بدانید که ضرب آهنگ شکل گیری این سلول ها بسیار بالاست؛ به طوری که حتی اگر کودکی میزان کالری های دریافتی اش را کاهش دهد، باز این سلول ها، به شکل گیری خود ادامه می دهند. احتمالا برخی افراد، با شنیدن این خبر کمی افسرده می شوند اما محققان معتقدند، داشتن تعداد بالای سلول های چربی زیاد، بهتر است از اینکه تعداد سلول ها کم باشد و در عوض آن ها از چربی انباشته باشند. واقعیت این است که نمی توان تعداد سلول های چربی را کاهش داد اما می توان اندازه و حجم آن را کوچک تر کرد. برای این کار باید بر روی متابولیسم یا همان سوخت وساز بدنتان کار کنید.

·           متابولیسم بدن مهم است

همه چیز به اراده افراد بستگی دارد. اینکه شما تصمیم بگیرید تا از شر اضافه وزنتان خلاص شوید، اولین گام برای لاغری است. می توانید با وجود داشتن سلول های چربی زیاد هم به تناسب اندام نزدیک تر شوید. برای این کار باید سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید. پژوهشگران اسکاندیناوی برای اینکه دریابند با اضافه شدن وزن چه اتفاقاتی در سطح سلول ها رخ می دهد، بررسی هایی بر روی گروهی از دو قلوهایی که یکی از آن ها چاق و دیگری لاغر بود، انجام دادند. این پژوهشگران دریافتند که سوخت و ساز فرد چاق تر به گونه ای است که قدرت لاغری وی را کاهش می دهد؛ در واقع محققان معتقدند سوخت و ساز در بدن فردی که به عنوان مثال 5 کیلو گرم چاق تر می شود، دچار افت چشمگیری می شود؛ یعنی هر چه چاق تر شوید، به همان میزان هم لاغر شدن سخت تر    می شود. برای همین لازم است قبل از اینکه دچار اضافه وزن و چاقی شوید، به فکر باشید. بهترین راه برای داشتن تناسب اندام، تحریک سوخت و ساز بدن آن هم با ورزش کردن است. به جای گرسنگی کشیدن و تن دادن به رژیم های سختی که توان آدم را از بین می برند حتما ورزش مورد علاقه تان را انتخاب کنید و در برنامه روزانه تان بگنجانید. در کنار آن عادت های غذایی خود را هم اصلاح کنید.

·           فشار عصبی باعث چاقی می شود

در دنیای پر شتاب امروز استرس جزئی از زندگی روزمره مان شده است. تنش در کار، درس و دانشگاه و نیز کارهای منزل و غیره. اما اگر دنبال تناسب اندام هستید، باید بدانید که همین تنش ها باعث می شود، بیشتر به سمت مصرف مواد غذایی سرشار از گلوسید (قند) بروید. می دانید چرا؟ به این دلیل که مواد غذایی شیرین و قندی، موجب کاهش هورمون استرس (فشار عصبی) می شود و نشاط آور است. به همین دلیل، هم در جشن ها و هم در مراسم عزاداری شیرینی و حلوا مصرف می کنند؛ باید بدانید که هورمون های استرس (فشار عصبی) باعث انباشته شدن چربی ها هم می شوند. در دوران ماقبل تاریخ، خشکسالی یا حمله شیر و ببر استرس محسوب می شد. برای همین لازم بود افراد بسیار قوی هیکل باشند تا به موقع از ذخایر چربی خود برای مقابله با گرسنگی یا مبارزه با حیوانات وحشی استفاده کنند اما این روزها کسی به جنگ ببر و پلنگ نمی رود و فشارهای روحی و روانی همه را منزوی و کم تحرک تر می کند. به همین دلیل است که این روزها چاقی، به خصوص در ناحیه شکم، بسیار بیشتر به چشم می خورد. برای رسیدن به وزن طبیعی، باید بتوانید فشارهای عصبی خود را مهار کنید. توصیه می کنیم در کلاس های یوگا شرکت کنید و بیشتر با دوستان و اعضای خانواده وقت بگذرانید. با دعا و یاد خداوند آرامش را به قلبتان هدیه دهید و خلاصه اینکه فشارهای روحی را از خود دور کنید تا به وزن ایده آلتان برسید.

·         سبک زندگی مادر در دوره بارداری بر روی وزن بچه تاثیر می گذارد

عادت های غذایی مادر بر روی وزن بچه تاثیر دارد. سیگار کشیدن در دوره بارداری سبب می شود تا نوزادانی با وزن کمتر به دنیا بیایند و تغذیه نامناسب نیز اثرات منفی دارد. محققان معتقدند که مصرف بسیار مواد غذایی چرب و شیرین در دوره بارداری، تاثیر منفی بر روی سلامت جنین می گذارد. نتایج پژوهشی که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده است، نشان می دهد میزان گلوکز و اسیدهای چرب آزاد شده در ناحیه رحم موش های ماده چاق بیش از موش هایی است که وزن نرمال دارند. این مولکول ها باعث آزاد شدن پروتئین هایی می شوند که مکانیسم کنترل اشتها را در مغز جنین به هم می زنند. برای همین پژوهشگران معتقدند، خانم های بارداری که در این دوره مواد غذایی شیرین و چرب زیادی مصرف می کنند ناخواسته احتمال چاقی در فرزندانشان را هم افزایش می دهند. متخصصان دوره تغذیه به مادرهای آینده توصیه می کنند که تغذیه سالمی در پیش بگیرند. مصرف میوه و سبزیجات، غلات کامل، دانه ها و مغزها را در الویت برنامه غذایی شان قرار دهند و از مصرف بی رویه غذاهای چرب و شیرین پرهز کنند. توصیه اکید داریم که از مصرف سوسیس، کالباس، غذاهای کنسروی پرچرب، غذاهای آماده، تنقلات و غیره بپرهیزید.

·      با خواب هم می شود لاغر شد

باوری رایج اما اشتباه وجود دارد که خواب باعث چاقی می شود.چیزی که باعث چاقی می شود کم تحرکی است؛ نه خواب کافی. برای رسیدن به تناسب اندام همانگونه که تغذیه اهمیت بسیاری دارد، خواب نیز مهم است. اگر هر شب کمتر از 8 ساعت می خوابید، بهتر است به جای رژیم گرفتن یا جست و جوی قرص لاغری بیشتر بخوابید. خواب کافی باعث تنظیم اشتها می شود و بی دردسر شما را به وزن ایده آلتان نزدیک تر می کند. به عقیده محققان دانشگاه شیکاگو، کمبود خواب باعث اختلال هورمون ها نی شود؛ به این ترتیب، میزان هورمون "لپتین" (هورمون سیری) کاهش و به جای آن، میزان هورمون "گرلین" (هورمون گرسنگی) افزایش می یابد و در نتیجه احساس گرسنگی بیشتر می شود؛ در حالی که این گرسنگی کاملا کاذب است اما همین گرسنگی کاذب شما را به سمت مواد غذایی و پرخوری می کشاند. اگر تصمیم به کاهش وزن دارید، علاوه بر رعایت رژیمی مناسب و ورزش باید ساعات خوابتان را نیز تنظیم کنید. حتما باید هر شب 8 ساعت بخوابید. خوابیدن       ساده ترین و ارزان ترین روش برای رسیدن به تناسب اندام است.

·      برخی از خوراکی ها اعتیادآور و دشمن تناسب اندام هستند

نام اعتیاد افراد را به یاد مواد مخدر یا الکل می اندازد. اما مواد غذایی هم می تواند شما را معتاد کند؛ البته نه مانند مواد مخدر؛ بلکه به شیوه ای دیگر و کمی مشابه. محققان گروهی را گرد هم آوردند و غذاهای مورد علاقه آن ها را یادداشت کردند. آنان مشاهده کردند زمانی که اسم غذاهای مورد علاقه افراد به میان می آید، همان قسمت هایی از مغز فعال می شود که در مغز افراد معتاد دیده می شود. واقعیت این است که صنایع تولید کننده مواد غذایی به محصولات خود موادی اضافه      می کنند که مانند مواد مخدر عمل می کند. این تولید کننده ها به مواد غذایی مثل پیتزا، سوسیس، کالباس و غیره نیز قند اضافه می کنند و یا این که بعضی از غذاهای آماده را با نمک و چربی بیش از حد، تولید می کنند.باید بدانید مصرف قند مراکز مربوط به کسب لذت را در مغز فعال می کند و نمک و چربی ها نیز بر روی مغز تاثیر می گذارد و میل به خوردن را افزایش می دهند؛ در نتیجه شما بیشتر مشتاق مصرف این مواد غذایی می شوید و در نهایت شما اعتیاد غذایی پیدا می کنید. انواع بیسکوئیتها، کیک ها، کلوچه ها و نیز انواع شکلات ها و در مجموع، غذاهای صنعتی در زمره مواد غذایی اعتیادآور و چاق کننده هستند؛ پس اگر می خواهید خوش اندام باشید، باید به طور جدی از مصرف این قبیل تنقلات پرهیز کنید.